AktuelltProfilfråganOm ossVåra kravBli aktivLokaltFörändringsverktygKontakt
Nyhetsarkiv
Kalendarium
Jobba hos oss
Ideella uppdrag
Barnrättsordlista
In English
Sökfunktion

Skriv sökord:

Nyhetsbrev

Namn:

E-post:

Läs din RBUF-mail här!
Nyhetsarkiv

Petter: 2009-07-28

Varför måste man inte komma ut som hetero?

Rädda Barnens Ungdomsförbund och Rädda Barnen har nu släppt en fantastisk rapport om normer kring sexualitet och kön hos barn och unga!

http://www.rbuf.se/koppladeFiler/bara_forsta_sidan.jpg

 

Varför väljer Rädda Barnens Ungdomsförbund och Rädda Barnen att skriva en rapport som handlar om normer kring sexualitet och kön? Trots att sexualundervisning enligt skollagen är obligatoriskt förkommer sällan diskussioner kring sexualitet och kön i skolan. Och när de förekommer så är de ofta bristfälliga och heteronormativa.


Barn och unga har rätt till att vuxna i deras vardag har kunskap och kompetens kring de områden som är relevanta för dem. Denna rapport tar avstamp i att normer kring sexualitet och kön är kunskapsområden som måste uppmärksammas i mycket större utsträckning i skolan idag.


Vuxna i skolan bryter mot FN:s konvention om barnets rättigheter när de inte hanterar osynliggöranden, kränkningar och diskriminering. Kränkningar är tätt kopplade till normer. För att motverka kränkningar och ojämlika maktförhållanden måste normer synliggöras. Läs, inspireras och utmanas i hur du kan inleda ett normkritiskt arbete kring kön, makt och sexualitet som utgår ifrån barnets rättigheter.

 

Frågor kring rapporten hänvisas till Olof Svensson, 070-191 37 20.

Beställ rapporten för 50 kronor + frakt genom att maila din adress och faktureringsadress till allan(at)rbuf.se
Läs den här>>

Rädda Barnens Ungdomsförbund
Kontaktinfo: Telefon 08-645 66 73 - Epost: rbuf@rbuf.se
Webbsystem sponsrat av Impera